SPORT

Tough  groups for African teams at World Cup draws in Russia 

FIFA World footballer of the year Christiano Ronaldo will be up against the Moroccans in Group B of the tournament. File photo.

MOSCOW – Ugandan tormentors Egypt has drawn a relatively better group than other African compatriots in the World Cup group draws held in the Russian capital on Friday.

Egypt will be in Group A alongside hosts Russia with Said Arabia and Uruguay competing the group.

Morocco and Tunisia got tougher draws in Group B and G respectively, with the North Africans facing on song Europeans Portugual and Spain for Morroco and Belgium and England for Tunisia.

The rest of the African qualifies – Nigeria and Senegal will too be pleased they can negotiate their groups, albeit with some hard work.

Fulk Draw:

FIFA WORLD CUP 2018 draw

Group A: Russia, Saudi Arabia, Egypt, Uruguay

Group B: Portugal, Spain, Morocco, Iran

Group C: France, Australia, Peru, Denmark

Group D: Argentina, Iceland, Croatia, Nigeria

Group E: Brazil, Switzerland, Costa Rica, Serbia

Group F: Germany, Mexico, Sweden, South Korea

Group G: Belgium, Panama, Tunisia, England

Group H: Poland, Senegal, Colombia, Japan

THE FIXTURE (GROUP STAGES)

Group A

June 14, 2018

Match 1: Russia vs Saudi Arabia, Luzhniki Stadium, Moscow, 3pm BST

June 15, 2018

Match 2: Egypt vs Uruguay, Central Stadium, Yekaterinburg, midday BST

June 19, 2018

Match 17: Russia vs Egypt, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 6pm BST

June 20, 2018

Match 18: Uruguay vs Saudi Arabia, Rostov Arena, Rostov-on-Don, 3pm BST

June 25, 2018

Match 33: Uruguay vs Russia, Cosmos Arena, Samara, 2pm BST

Match 34: Saudi Arabia vs Egypt, Volgograd Arena, Volgograd, 2pm BST

Group B

June 15, 2018

Match 4: Morocco vs Iran, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 3pm BST

Match 3: Portugal vs Spain, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 6pm BST

June 20, 2018

Match 19: Portugal Morocco, Luzhniki Stadium, Moscow, midday

Match 20: Iran vs Spain, Kazan Arena, Kazan, 6pm BST

June 25, 2018

Match 35: Iran vs Portugal, Mordovia Arena, Saransk, 6pm BST

Match 36: Spain vs Morocco, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 6pm BST

Group C

June 16, 2018

Match 5: France vs Australia, Kazan Arena, Kazan, 10am BST

Match 6: Peru vs Denmark, Mordovia Arena, Saransk, 4pm BST

June 21, 2018

Match 21: France vs Peru, Central Stadium, Ekaterinburg midday BST

Match 22: Denmark vs Australia, Cosmos Arena, Samara 3pm BST

June 26, 2018

Match 37: Denmark vs France, Luzhniki Stadium, Moscow 2pm BST

Match 38: Australia vs Peru, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 2pm BST

Group D

June 16, 2018

Match 7: Argentina vs Iceland, Spartak Stadium, Moscow, 1pm BST

Match 8: Croatia vs Nigeria, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 7pm BST

June 21, 2018

Match 23: Argentina vs Croatia, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 6pm, BST

June 22, 2018

Match 24: Nigeria vs Iceland, Volgograd Arena, Volgograd, 3pm BST

June 26, 2018

Match 39: Nigeria v Argentina, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 6pm BST

Match 40: Iceland v Croatia, Rostov Arena, Rostov-on-Don, 6pm BST

Group E

June 17, 2018

Match 10: Costa Rica vs Serbia, Cosmos Arena, Samara, midday BST

Match 9: Brazil vs Switzerland, Rostov Arena, Rostov-on-Don, 6pm BST

June 22, 2018

Match 25: Brazil vs Costa Rica, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, midday BST

Match 26: Serbia vs Switzerland, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 6pm BST

June 27, 2018

Match 41: Serbia vs Brazil, Spartak Stadium, Moscow, 6pm BST

Match 42: Switzerland vs Costa Rica, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 6pm BST

Group F

June 17, 2018

Match 11: Germany vs Mexico, Luzhniki Stadium, Moscow, 3pm BST

June 18, 2018

Match 12: Sweden vs South Korea, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, midday BST

June 23, 2018

Match 27: Germany vs Sweden, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 3pm BST

Match 28: South Korea vs Mexico, Rostov Arena, Rostov-on-Don, 3pm BST

June 27, 2018

Match 43: South Korea vs Germany, Kazan Arena, Kazan, 2pm BST

Match 44: Mexico vs Sweden, Central Stadium, Ekaterinburg, 2pm BST

Group G

June 18, 2018

Match 13: Belgium vs Panama, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 3pm BST

Match 14: Tunisia vs England, Volgograd Arena, Volgograd, 6pm BST

June 23, 2018

Match 29: Belgium vs Tunisia, Spartak Stadium, Moscow, midday BST

June 24, 2018

Match 30: England vs Panama, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, midday BST

June 28, 2018

Match 45: England vs Belgium, Kaliningrad Stadium, Kaliningrad, 6pm BST

Match 46: Panama vs Tunisia, Mordovia Arena, Saransk, 6pm BST

Group H

June 19, 2018

Match 15: Poland vs Senegal, Spartak Stadium, Moscow, midday BST

Match 16: Colombia vs Japan, Mordovia Arena, Saransk, 3pm BST

June 24, 2018

Match 32: Japan vs Senegal, Central Stadium, Ekaterinburg, 3pm BST

Match 31: Poland vs Colombia, Kazan Arena, Kazan, 6pm BST

June 28, 2018

Match 47: Japan vs Poland, Volgograd Arena, Volgograd, 2pm BST

Match 48: Senegal vs Colombia, Cosmos Arena, Samara, 2pm BST

Knockout stages
Last 16

June 30, 2018

Match 50: Winner Group C vs Runner-up Group D, Kazan Arena, Kazan, 2pm BST

Match 49: Winner Group A vs Runner-up Group B, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 6pm BST

July 1, 2018

Match 51: Winner Group B vs Runner-up Group A, Luzhniki Stadium, Moscow, 2pm BST

Match 52: Winner Group D vs Runner-up Group C, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 6pm BST

July 2, 2018

Match 53: Winner Group E vs Runner-up Group F, Cosmos Arena, Samara, 2pm BST

Match 54: Winner Group G vs Runner-up Group H, Rostov Arena, Rostov-on-Don, 6pm BST

July 3, 2018

Match 55: Winner Group F vs Runner-up Group E, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 2pm BST

Match 56: Winner Group H vs Runner-up Group G, Otkrytiye Arena, Moscow, 6pm BST

Quarter-finals

July 6, 2018

Match 57: Winner Match 49 vs Winner Match 50, Nizhny Novgorod Stadium, Nizhny Novgorod, 2pm BST

Match 58: Winner Match vs 53 Winner Match 54, Kazan Arena, Kazan, 6pm BST

July 7, 2018

Match 60: Winner Match 55 vs Winner Match 56, Cosmos Arena, Samara, 2pm BST

Match 59: Winner Match 51 vs Winner Match 52, Fisht Olympic Stadium, Sochi, 6pm BST

Semi-finals

July 10, 2018

Match 61: Winner Match 57 vs Winner Match 58,Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 6pm BST

July 11, 2018

Match 62: Winner Match 59 vs Winner Match 60, Luzhniki Stadium, Moscow, 6pm BST

Third place play-off

July 14, 2018

Match 63: Loser Match 61 vs Loser Match 62, Krestovsky Stadium, Saint Petersburg, 2pm BST

Final

July 15, 2018

Match 64: Winner Match 61 vs Winner Match 62, Luzhniki Stadium, Moscow, 3pm BST

Comments

local

All rights reserved. The information contained in this website may not be published, broadcast, re-written or re- distributed without the prior written authority of the publishers

Copyright © 2017. PML Daily

To Top